TARİHÇE

TARİHÇE

1960 ' LAR

Alarm Yangın Söndürme Cihazları, Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma sürecinin hızlandığı dönemde, 1965 yılında, İstanbul'da, ticaret ve sanayinin kalbi sayılan Karaköy'de Ahmet Kangün tarafından kuruldu.


1970 ' LER

1970'lerde Alarm Yangın Söndürme Cihazları'nın ürettiği ilk yangın söndürücüler asitli ve köpüklü cihazlar olarak adlandırılıyordu. Bu söndürücüler, tüm dünyadaki örnekleri gibi ters çevirilip yere vurularak, kimyasalların reaksiyona geçmesiyle çalışıyordu.


1980 ' LER

80'li yıllarda Alarm Yangın Söndürme Cihazları ilk kaliteli yangın dolaplarının üretimine başladı. Bu dolaplar 1.5 mm dkp sacdan üretiliyor, içinde kullanılan hortum, vana ve lansların standartlara uygun olması esas alınıyordu.


1990 ' LAR

Alarm Yangın Söndürme Cihazları 1990'larda Merter'de bulunan gelişmiş üretim tesislerinde, bu alandaki tecrübesi ve uzman kadrosunun desteğiyle yangın dolapları ve portatif yangın söndürme cihazlarının seri üretimine başladı.


1994

Alarm Yangın Söndürme Cihazları, müşteri memnuniyetini hedefleyen çalışmaları kapsamında, 1994'te Türkiye'de ilk kez "yerinde dolum, bakım ve onarım hizmeti" sağlayan araçlarıyla hizmet vermeye başladı.


1997

1997 yılında Alarm Yangın Söndürme Cihazları, dünyada yangınla mücadele sektöründe rağbet gören yuvarlak hortumlu yangın dolaplarının üretimine başladı ve Türkiye'de ilk kez bu dolapların üretimi için gerekli olan TSE671-I belgesini almaya hak kazandı.


1999

Ülkemizde yangın ile mücadele ekipmanları pazarı ne yazık ki %80 ithalat ağırlıklıdır. Alarm Yangın Söndürme Cihazları, 1999 yılında üretim kalitesini geliştirerek Avrupa Birliği üyesi Belçika'ya ilk ihracatını gerçekleştirdi.


2000

Alarm Yangın Söndürme Cihazları, yeni milenyumu yeni gelişmelerle karşıladı. Milenyum modeli köşesiz yangın dolaplarının üretimine başladı. Yangın dolpalarında, portatif söndürücülerde sulu ve köpüklü söndürücülerin üretimine geçti. Avrupa Birliği standardı olan ve Avrupa'da geçerli olan TSEN 3 belgesini aldı.